Mýdlárna Koukol

Mýdlárna Koukol nabízí místní produkt - přírodní mýdlo Koukol vyrobené ručně metodou za studena ve Farní mýdlárně Volfartice.

Foto: Mýdlárna Koukol


Základní složkou mýdla jsou kvalitní rostlinné oleje a byliny, získávané samosběrem v místní lokalitě a esenciální oleje. Využíváme přednostně místní zdroje. V oblasti jsou dostupné všechny přírodní byliny používané v mýdlech.

Mýdlo je vyráběné metodou za studena, tedy reakcí olejové a vodní fáze při teplotě kolem 30°C. Je to postup, který je šetrný k výživným látkám, minerálům a vitamínům obsaženým v rostlinných olejích. Výroba za studena mýdlům zajišťuje maximální uchování všech výživných složek, tento technologický postup zajišťuje i zcela minimální odběr energie. Mýdla nenarušují přirozený ochranný film pokožky a nevysušují (pH 8). Pleť je po umytí přírodním mýdlem hebká, vláčná a pružná.

Mýdlo neobsahuje žádná chemická barviva, umělé vůně a především parabeny a konzervanty, aby mýdlo dlouho vydrželo. Jako konzervant je používán přírodní produkt - extrakt z grapefruitových jader. Jedná se o výrobu na přírodním základě bez použití syntetických barviv, vůní a konzervantů. Díky použitým olejům, bylinkám či dalším přidaným přírodním látkám jsou mýdla hojivá či přímo léčivá...

Pro podporu léčebných vlastností jsou do mýdel přidávány přírodní éterické oleje (koncentrované výtažky z bylin a květů), které vznikají většinou parovodní destilací částí rostlin. Spolupracujeme s odbornou aromaterapeutkou Ing. Šárkou Patrnou (členkou AČA), která dbá na to, aby naše mýdla obsahovala jen vysoce kvalitní éterické oleje a pokud možno od českých dodavatelů. Pečuje o to, aby do každého mýdla byl zvolej ten nejvhodnější éterický olej a ve správném dávkování (ředění).

Cílem je navrátit péči o tělo do rukou přírody a tím pomoci harmonizovat člověka jako celek. Mýdla obohacená o éterické oleje působí i aromaterapeuticky. Éterické oleje (někdy označované jako esenciální oleje) patří mezi látky aromatické. Aromatické látky působí na čichové receptory člověka a vyvolávají dojem vůně. Vedle čistých přírodních éterických olejů se vyrábějí rovněž oleje syntetické. Jejich cena je několikanásobně nižší než cena éterických olejů přírodních, jejich bioaktivita je však sporadická nebo žádná. Skutečnou biologickou aktivitu zaručují pouze 100% přírodní éterické oleje. Ty se získávají většinou z monokulturně pěstovaných rostlin, méně z rostlin divoce rostoucích. Při nákupu éterických olejů pro aromaterapii je třeba, aby oleje byly co nejkvalitnější, a tak jsme měli jistotu v jejich zdokumentovaných účincích. Dávají si na tom záležet.

Výrobky jsou bez obalu, pouze s papírovým páskem obsahující název, výrobce, složení a účinky mýdel. Mají praktický provázek ze lnu k zavěšení mýdla, jelikož pak lépe schnou a udrží si tím delší životnost. Používáme k balení a přepravě sáčky a tašky z recyklovaného papíru.

Při výrobě metodou za studena se oleje zahřívají na teploty kolem 30°C, takže máme minimální spotřebu elektrické energie. Tato metoda je šetrnější než metoda za tepla a navíc ponechává mýdlu nesrovnatelně více výživných látek a vitamínů přirozeně obsažených v olejích. Metoda za studena je metoda, která se nejčastěji používá v ručních manufakturách. Principem této metody je využití tepla vznikajícího přirozenou chemickou reakcí. Jako vedlejší produkt této reakce vznikne alkohol (glycerol), tzn. při této reakci vzniká z každé molekuly tuku jedna molekula glycerínu a tři molekuly mýdla. U běžně vyráběných mýdel je obsah glycerínu velmi malý, ručně vyráběná mýdla většinou obsahují glycerínu 10krát více. Do průmyslově vyráběných mýdel se tedy glycerín (zvlhčovadlo) často musí dodatečně přidávat. Tato metoda je šetrnější než metoda za tepla a navíc ponechává mýdlu nesrovnatelně více výživných látek a vitamínů přirozeně obsažených v olejích.

V mýdlárně se snaží používat i rostlinné oleje z plodin pěstovaných původně na našem území, a proto několik našich mýdel vyrábíme ze lněného oleje, slunečnicového a ze světlicového oleje. Kvalitní přírodní mýdlo obsahuje vyvážený poměr různých rostlinných olejů. Některé oleje jsou lisované za studena, uchovávají si tak v sobě více cenných látek.

V řtěchto mýdlech nejsou umělá aromata a barviva, chemické tenzidy (změčkovadla), parabeny, syntetické konzervační látky, stabilizátory aj.

Výroba je beze zbytků, všechny suroviny jsou spotřebovány, byliny z výluhu se kompostují.

Zásadami výroby všech produktů je rukodělná práce s uplatněním principů biorytmů přírody a v neposlední řadě spojování nových zkušeností výroby s tradičními historickými zkušenostmi.


Text a foto: Mýdlárna Koukol

Mýdlárna Koukol